Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dom dzienny, dom nocny - streszczenie

okradł sklep monopolowy. Tego samego dnia powiesił się na kablu.


,,Sny”

Bohaterka powieści interesuje się znaczeniem snów. Zapisuje swoje własne, w Internecie szuka stron, na których anonimowi ludzie opisują swoje senne wizje. Bohaterka zauważa powtarzalność motywów ludzkich snów. Chciałaby wiedzieć, o czym śni jej sąsiadka – Marta.


,,Amos”

Ciekawy sen przyśnił się Krysi Popłoch pracującej w banku w Nowej Rudzie. Kobieta śniła, że słyszy głos w lewym uchu. Głos przedstawił się jako ,,Amos”, wypytywał o prywatne życie Krysi i wyznał, że ją kocha. Kobieta uwierzyła, że tajemniczy mężczyzna naprawdę istnieje, tym bardziej, że podał miejsce swojego zamieszkania – Mariand. Krysia znalazła adres niejakiego A. Mosa w Częstochowie i postanowiła go odwiedzić. Na miejscu okazało się, że Mos jest poetą i nie zna Krysi. Ta przekonała go, że spotkało ją przeznaczenie i zdecydowała się zostać kochanką Mosa. Po powrocie do domu znowu słyszała głosy.


,,Groszek”

Marta spędzała wiele czasu z nową sąsiadką. Obydwie często siadały na tarasie domu, rozmawiały i wykonywały jakieś drobne prace domowe. Milcząca Marta okazała się mądrą, przenikliwą kobietą znającą tajemnice życia.


,,Flammulina”

Flammulina to żółty grzyb rosnący zimą. Bohaterka powieści przyrządza oryginalne potrawy z grzybów uważanych powszechnie za niejadalne (podaje przepisy na każdą z wykonywanych potraw). Flammulina służy jej jako nadzienie do krokietów. Prócz Marty bohaterkę odwiedziła kolejna sąsiadka – Agnieszka. Kobieta mieszkała  w domku na wzgórzu, skąd miała widok na całą wioskę Piętno.


,,Grzybość”

Bohaterka wyznaje, że chciałaby być grzybem. Grzybnia jest nieczuła, przenika ziemię i wchłania wilgoć. Poza tym grzyby mogą hipnotyzować swoim zapachem. Bohaterka wyobraża sobie egzystencję siebie jako wielkiej, zimnej grzybni.


Komentarze

    3 + 4 =