Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dom dzienny, dom nocny - streszczenie
,, Ego dormio et cor meum vigilat”

Pewnego dnia bohaterka wybrała się z sąsiadką do Wambierzyc. Po drodze kobiety zwiedziły miejscową bazylikę i przeszły dróżkami Drogi Krzyżowej. Uwagę bohaterki zwróciła jedna ze stacji przedstawiająca ukrzyżowaną kobietę. Rzeźba miała przedstawiać św. Kummernis (lub św. Troskę). Zaciekawiona, zakupiła żywot świętej.


,,Żywot Kummernis z Schonau”

Kummernis, zwana Wilgą, była szóstą z kolei córką bogatego ojca. Przyszła na świat w Schonau. Surowy ojciec dziewczyny brał udział w wyprawie do Ziemi Świętej. Po powrocie przeznaczył córkę do klasztoru, ale później postanowił wydać ją za rycerza Wolframa. Dziewczyna, postanowiwszy oddać życie Bogu, uciekła z domu. Zamieszkała w górskim pustkowiu, gdzie była kuszona przez diabła. Kummernis modliła się i uzdrawiała. Okrutny ojciec uwięził ją w celi. Bóg, odpowiedziawszy na modlitwy świętej, obdarzył ją twarzą Chrystusa, ale wtedy przerażony ojciec zasztyletował córkę. Męczeństwo Kummernis dało początek jej kultowi.


,,Perukarka”

Marta zajmowała się wykonywaniem peruk. Pokazała bohaterce kuferek, w którym trzymała swoje narzędzia i ścięte włosy podarowane przez znajomego fryzjera. Zrobienie peruki jest pracochłonne i zajmuje dużo czasu. Marta robiła peruki szydełkiem, przygotowując dla klientów ,,czapkę”, w którą wpinała pasma włosów. Bohaterka postanowiła poprosić o zrobienie peruki dla siebie.


,,Kto napisał żywot świętej i skąd to wiedział” 

Johann pochodził z wielodzietnej rodziny, ojciec wysłał go na służbę do klasztoru w Rosenthalu. Johann, zwany Paschalisem, pracował w kuchni, zajmował się też uprawą ziół. Chłopiec miał piękną twarz, z wyglądu przypominał młodą kobietę. Wkrótce został pomocnikiem i kochankiem starszego brata Celestyna. Od tej pory Paschalisa nurtowało pragnienie posiadania kobiecego


Komentarze

    10 + 4 =