Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dom dzienny, dom nocny - streszczenie

ciała. Po śmierci Celestyna chłopiec przybył z transportem mięsa do kobiecego klasztoru. Na prośbę przeoryszy Paschalis zaczął spisywać żywot świętej Kummernis, czczonej przez zakonnice. Wcześniej zapoznał się z zapiskami świętej. Żywot Kummernis fascynował Paschalisa, podobnie jak codzienne życie sióstr, do którego nie miał dostępu. Po zakończeniu pracy Paschalis wybrał się z wizytą do biskupa Glatzu, by przekazać mu spisany żywot świętej. Biskup docenił jego pracę, ale uznał, że postać Kummernis jest zbyt kontrowersyjna, by ogłosić ją świętą. Rozczarowany Paschalis wyszedł na miasto, gdzie zaczepiła go młoda prostytutka. Zakonnik skorzystał z jej usług, poprosił też o możliwość noszenia jej sukni. Istnieją dwie wersje zakończenia historii. Według jednej Paschalis popełnił samobójstwo, według drugiej – wędrował po Europie i wstąpił do sekty Nożowników.


,,Kury, koguty”

Marta kupowała wiosną kilka sztuk drobiu. Tuczyła kury tylko po to, by jesienią w ciągu jednego dnia zabić je i zjeść. Bohaterce utworu takie postępowanie wydawało się niezrozumiałe. Marta spała krótko, podczas bezsennych nocy spacerowała po okolicy i podziwiała księżyc.


,,Niemcy”

Wieś Piętno była niegdyś niemiecką osadą. Po latach do wioski przyjeżdżały autokary z grupami starszych niemieckich turystów. Mieszkańcy chętnie podejmowali ich w swych domach, częstując i oferując gościnę. Turystów interesowały jedynie stare domy, miejsca, w których kiedyś mieszkali.


,,Peter Dieter”

Peter i jego żona Erika przyjechali do Polski, by zwiedzić miejsca związane z ich młodością. Zwiedzili Wrocław, Szklarską Porębę, ale po przybyciu do Piętna okazało się, że Peter nie rozpoznaje swojej rodzinnej miejscowości. Erika postanowiła odpocząć, w tym czasie jej mąż mozolnie wspinał się na porośnięte lasem wzgórze. Dotarłszy do szklaku


Komentarze

    6 + 4 =