Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dom dzienny, dom nocny - streszczenie

turystycznego Peter usiadł i stracił przytomność. Ciało turysty zostało odnalezione przez czeskich strażników granicznych, którzy przerzucili zwłoki na stronę polską.


,,Ciasto z trawy”

Czeski strażnik graniczny patrolował okolice Piętna w poszukiwaniu przemytników. Patrząc ze wzgórza śledził mieszkańców wioski. Wiedział dokładnie kto i dokąd się wybiera. W sylwestrową noc patrolował okolice turystycznych szlaków. Na drodze spotkał parę turystów, która zaprosiła go do swojej chaty. Młodzi poczęstowali go podejrzanym ciastem i wciąż wybuchali śmiechem. Podczas powrotu wopista ugrzązł w śniegu i został zaatakowany przez wilka.


,,Ogień”

Jednym z ulubionych zajęć głównej bohaterki było czytanie efemeryd – tablic z układami planet. Świat z perspektywy kosmosu wydawał się doskonale poukładany. Tego samego roku nad doliną Piętna pojawiła się kometa. Wróżono, że zwiastuje koniec świata. Bohaterka, wysłuchując przepowiedni sąsiadki, zauważyła płonące w okolicy łąki. Ogień zagrażał najbliższym domostwom, ale szybko został ugaszony przez strażaków.


,,Franz Frost”

Franz był ojcem niemieckiej rodziny zamieszkałej w latach 30-tych w Piętnie. Lubił chodzić ze swą żoną do kościoła, zachwycał go wystrój świątyni, a zwłaszcza drewniana rama jednego z obrazów.  Pewnego dnia Frost usłyszał, że jakiś astronom odkrył nową planetę. Odkrycie to pobudziło jego wyobraźnię i powoli stało się paranoją. Franz zaczął miewać koszmary. Zrobił sobie drewniany kapelusz, który miał go chronić przed wpływem planety. Zginął podczas wojny.


,,Jego żona, jego dziecko”

Pewnego dnia do żony Frosta podeszło nieznajome dziecko i zapytało o brata. Kobieta doznała olśnienia domyślając się, że jest to jej nienarodzone dziecko. Przywiązała chłopca do stołu i zawołała męża. Para postanowiła wychowywać nieznajomego malca.


Komentarze

    4 + 5 =