Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dom dzienny, dom nocny - streszczenie

śpiącego domu.


 ,,Ergo Sum”

Podczas wojny, około roku 1943, Ergo Sum jadł ludzkie mięso. Grupa pięciu mężczyzn miała rozładowywać wagony. Pociąg nie dojechał, a stacja został zasypana przez śnieg. Głód narastał. Gdy znaleziono ciało zamarzniętego mężczyzny, grupa postanowiła je zjeść. Sum ocalał po tym, jak odnalazł w śniegu ślady prowadzące do osady ludzkiej. Po wojnie został nauczycielem historii i łaciny. Pewnego dnia Ergo przeczytał zdanie Platona, które zburzyło jego spokój: ,,Kto skosztował ludzkich wnętrzności, ten musi stać się wilkiem”. Podczas kolejnej pełni przerażony mężczyzna zamienił się w wilkołaka i zagryzł krowę. Gdy się ocknął postanowił wynagrodzić stratę właścicielowi zwierzęcia. Ergo został parobkiem Bobola.


,,Strzyżenie włosów.”

Marta poprosiła sąsiadkę o lekarstwo na reumatyzm. Kobieta zażyczyła też sobie, by ją ostrzyc. Bohaterka przystrzygła staruszce włosy, a potem poprosiła, by zrobiła to samo z jej fryzurą. Śmiejąc się kobiety patrzyły na spadające pukle włosów.


,,Pałac”

Arystokratyczna rodzina Goetzenów mieszkała w pałacu otoczonym przez piękny ogród. Życie jego mieszkańców płynęło beztrosko. Dzieci, wychowywane przez chłopskie mamki, rosły zdrowo, a potem spokojnie dorastały i zakładały własne rodziny. Goetzenowie żyli, strzeli się i umierali dostojnie. Rodzina znana była z hodowli najpiękniejszych na Śląsku róż. Podczas najazdu bolszewików zostali zmuszeni do opuszczenia pałacu.


,,Mój Pałac”

Główna bohaterka utworu urodziła się w pałacu myśliwskim przerobionym na szkołę. Zawsze wyobrażała sobie, że budowla istnieje wewnątrz niej samej. Wewnętrzna ,,budowla” ma piwnice, parter, sypialnie, sale wykładowe, strych i ogród.


,,Życie w połowie odbywa się w ciemności”

Ergo Sum zmienił imię na Bronisław i rozpoczął ciężką pracę w gospodarstwie Bobola. Doił


Komentarze

    4 + 3 =