Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dom dzienny, dom nocny - streszczenie

krowy, sprzątał stajnię. Pomimo tego każdej pełni Ergo nadal zamieniał się w wilkołaka. Znalazł też sposób na złagodzenie bólu,  zaczął regularnie oddawać krew w stacji krwiodawstwa.


,,Grzyby”

Okolice Piętna były niezwykle urodzajne pod względem grzybów, które można było zbierać już w sierpniu. Czasem bohaterom wydawało się, że nocą słyszą odgłos rosnącej grzybni. Zbierali każdy rodzaj grzybów, a potem przyrządzali je na rozmaite sposoby. Wielkie, pomarszczone kanie przypominały bohaterce starą Martę.


,,Panu Bogu – Polacy”

Opis powrotu grupy polskich przesiedleńców. Kilkanaście polskich rodzin (w tym rodzina Bobola) zostało przywiezionych do poniemieckiej wioski. Bobolowi przydzielono chatę zamieszkałą przez dwie Niemki. Pomimo uprzedzeń obydwie rodziny starały się zgodnie żyć pod jednym dachem. Wdzięczni chłopi postawili na rozstajach dróg krzyż z napisem ,,Panu Bogu – Polacy”. Wkrótce Niemki opuściły dom, ale jedna z nich przeklęła Bobola.


,,Niania”

Wspomnienie głównej bohaterki o swojej niemieckiej niani. Gertruda była drobna i ruchliwa. Wkładała dziewczynkę w drewniany wózek i wybierała się na spacer do znajomej rodziny niemieckiej. Podczas jednej z wizyt w domu Kampów pojawił się fotograf i zrobił dziecku pierwsze zdjęcie.


,,Skarby”

Po opuszczeniu Piętna przez Niemców chłopi rozpoczęli poszukiwania ,,skarbów” pozostawionych przez osadników. Przeczesywali strychy domów, kopali w ogródkach, lasach. Kobiety z ciekawością zerkały do starych skrzyń i szaf. Znajdowano broń, amunicję, czasem garść monet. Staremu Popłochowi udało się znaleźć przedwojenne znaczki i cenną zastawę stołową.


,,On i Ona”

Para zakochanych, która po zakończeniu wojny przeprowadziła się w okolice Piętna. On pracował w Blachobycie, ona została kierowniczką apteki. Mieli własne mieszkanie, samochód, byli zamożni,


Komentarze

    3 + 9 =